TSPSC -1032 Group – II Posts - Notification

Applications are invited for the posts of Group – II Service in the State of Telangana.
Jobs Images
Municipal Commissioner Gr.III in (Municipal Administration Sub Service): 19 Posts
Assistant Commercial Tax Officer (Commercial Tax Sub-Service): 156 Posts
Sub-Registrar Gr. II (Registration Sub- Service): 23 Posts
Extension Officer (Panchayat Raj and Rural Development Sub Service): 67 Posts
Prohibition and Excise Sub Inspector (Excise Sub-Service): 284 Posts
Deputy Tahsildar in Land Administration: 259 Posts
Assistant Registrar in Registrar of Co-operative Societies: 62 Posts
Executive Officer Grade-I in Endowments Department: 11 Posts
Assistant Labour officer in Commissioner of Labour Department: 03 Posts
Qualification: Bachelor’s Degree from any recognised University in India established or incorporated by or under Central Act, Provincial Act, a State Act or an Institution recognised by the U.G.C. or an equivalent qualification.

Assistant Development Officer in Handlooms & Textiles: 20 Posts
Qualification: Bachelor’s Degree of a University in India established or incorporated by or under a Central Act, Provincial Act, a State Act or an Institution recognised by the U.G.C. or an equivalent qualification. OR Diploma in Textile Technology or a Diploma in Handloom Technology issued by the State Board of Technical Education or an equivalent qualification.

Assistant Section Officer GAD (Single Unit) Secretariat: 90 Posts
Qualification: Bachelor’s Degree from any University in India established or incorporated by or under a Central Act, Provincial Act, a State Act or an Institution recognised by the U.G.C. or an equivalent qualification.

Assistant Section Officer in Finance Department Secretariat: 28 Posts
Qualification: Bachelor’s Degree in Mathematics or Economics or Commerce from any University in India established or incorporated by or under a Central Act, Provincial Act, or a State Act or an Institution recognised by the U.G.C. or an equivalent qualification.

Assistant Section Officer in Law Department Secretariat: 10 Posts
Qualification: Bachelor’s Degree in Law from any University in India established or incorporated by or under a Central Act, Provincial Act, or a State Act or an Institution recognised by the U.G.C. or an equivalent qualification.

Age Limit (As on 01/07/16): 28 years for Prohibition and Excise Sub Inspector (Excise Sub-Service) and 44 years for all other posts.

Note: Candidates who have already applied for Group-II Services Recruitment pursuant to Notification No. 20/2015, Dt. 30/12/2015 need not apply again. Their applications hold good for this Group-II Supplementary Notification also.

Online Application Processing Fee: 200/-

Examination Fee: Rs.120/-. SC, ST, BC, PH & Ex-Servicemen and Unemployed applicants in the age group of 18 to 44 years (They have to submit declaration at an appropriate time to the Commission that they are unemployed) are exempted from payment of examination fee.

Scheme of Examination: OMR Based Examination (Objective Type). and Oral Test in the shape of Interview (only for those qualified as per Rules).
Paper
Subject
Questions (Multiple
Choice)
Duration (Hours)
Max. Marks
Part – A: Written Examination (Objective Type)
Paper- I
General Studies & General Abilities
150
150
Paper-II
History, Polity And Society
i. Socio-Cultural History of India and Telangana.
ii. Overview of the Indian Constitution and Politics.
iii. Social Structure, Issues and Public Policies.
150 (3x50)
150
Paper-III
Economy & Development
i. Indian Economy: Issues and Challenges.
ii. Economy and Development of Telangana.
iii. Issues of Development and Change.
150 (3x50)
150
Paper-IV
Telangana Movement & State Formation.
i. The Idea of Telangana (1948- 1970)
ii. Mobilisational Phase (1971 - 1990)
iii. Towards Formation of Telangana State (1991-2014)
150 (3x50)
150
Part –B
Interview
75
Total Marks
675
http://www.tspsc.gov.in/DIRECTRECRUITMENTNOTI/groupIInoti.pdf
TELANGANA STATE PUBLIC SERVICE COMMISSION

LIST OF SCHEDULED CASTES AND SCHEDULED TRIBES

(G.O. MS. NO. 5 Scheduled Castes Development (POA.A2) Dept., Dt. 08/08/2015 read with G.O. Ms. No.
11, Scheduled Castes Development (POA.A2) Dept., Dt. 17/09/2014 and G.O. Ms. No. 2 Scheduled
Castes Development (POA.A2) Dept., Dt. 22.01.2015)




1.


Adi Andhra LIST OF SCHEDULED CASTES
2. Adi Dravida
3. Anamuk
4. Aray Mala
5. Arundhatiya
6. Arwa Mala
7. Bariki
8. Bavuri
9. Beda (Budga) Jangam
10. Bindla
11. Byagara, Byagari
12. Chachati
13. Chalavadi
14. Chamar, Mochi, Muchi, Chamar-Ravidas, Chamar- Rohidas
15. Chambhar
16. Chandala
17. Dakkal, Dokkalwar
18. Dandasi
19. Dhor
20. Dom, Dombara, Paidi, Pano
21. Ellamalawar, Yellammalawandlu
22. Ghasi, Haddi, Relli, Chanchandi
23. Godari
24. Gosangi
25. Holeya
26. Holeya Dasari
27. Jaggali
28. Jambuvulu
29. Kolupulvandlu, Pambada, Pambanda, Pambala
30. Madasi Kuruva, Madari Kuruva
31. Madiga
32. Madiga Dasu, Mashteen
33. Mahar
34. Mala, Mala Ayawaru
35. Mala Dasari
36. Mala Dasu
37. Mala Hannai
38. Malajangam
39. Mala Masti
40. Mala Sale, Nethani
41. Mala Sanyasi
42. Mang
43. Mang Garodi
44. Manne
45. Mashti
46. Matangi
47. Mehtar
48. Mitha Ayyalvar
49. Mundala
50. Paky, Moti, Thoti
51. Pamidi
52. Panchama, Pariah
53. Relli
54. Samagara
55. Samban
56. Sapru
57. Sindhollu, Chindollu
58. Yatala
59. Valluvan



LIST OF SCHEDULED TRIBES

1.   Andh, Sadhu Andh
2.   Bagata
3.   Bhil
4.   Chenchu
5.   Gadabas, Bodo Gadaba, Gutob Gadaba, Kallayi Gadaba, Parangi Gadaba, Kathera Gadaba, Kapu Gadaba
6.   Gond, Naikpod, Rajgond, Koitur
7.   Goudu (in the Agency tracts)
8.   Hill Reddis
9.   Jatapus
10. Kammara
11. Kattunayakan
12. Kolam, Kolawar
13. Konda Dhoras, Kubi
14. Konda Kapus
15. Kondareddis
16. Kondhs, Kodi, Kodhu, Desaya Kondhs, Dongria Kondhs, Kuttiya Kondhs, Tikiria Kondhs, Yenity
Kondhs, Kuvinga
17. Kotia, Bentho Oriya, Bartika, Dulia, Holya, Sanrona, Sidhopaiko
18. Koya, Doli Koya, Gutta Koya, Kammara Koya, Musara Koya, Oddi Koya, Pattidi Koya, Rajah, Rasha Koya, Lingadhari Koya (ordinary), Kottu Koya, Bhine Koya, Rajkoya
19. Kulia
20. Manna Dhora
21. Mukha Dhora, Nooka Dhora
22. Nayaks (in the Agency tracts)
23. Pardhan
24. Porja, Parangiperja
25. Reddi Dhoras
26. Rona, Rena
27. Savaras, Kapu Savaras, Maliya Savaras, Khutto Savaras
28. Sugalis, Lambadis, Banjara
29. Thoti  (in  Adilabad,  Hyderabad,  Karimnagar,  Khammam,  Mahbubnagar,  Medak,  Nalgonda, Nizamabad and Warangal districts)
30. Yenadis, Chella Yenadi, Kappala Yenadi, Manchi Yenadi, Reddi Yenadi
31. Yerukulas, Koracha, Dabba Yerukula, Kunchapuri Yerukula, Uppu Yerukula
32. Nakkala, Kurvikaran.

LIST OF SOCIALLY AND EDUCATIONALLY BACKWARD CLASSES

As per G.O. Ms. No. 16 Backward Classes Welfare (OP) Department, Dated:11.03.2015 and read with
G.O.MS.No. 34, Backward Classes Welfare (OP) Department, Dated: 08/10/2015, G.O. Ms. No. 4
Backward Classes Welfare (OP) Department, Dated: 30/01/2016

STATE LIST OF BCs
(List of Backward  Classes of Telangana State) GROUP-A
(Aboriginal Tribes, Vimuktha  Jathis, Nomadic and Semi-Nomadic  Tribes etc.)
1 Agnikulakshatriya, Palli, Vadabalija, Bestha, Jalari, Gangavar, Gangaputra, Goondla, Vanyakulakshatriya (Vannekapu, Vannereddi, Pallikapu, Pallireddi) Neyyala, Pattapu.
2 Balasanthu, Bahurupi
3 *[Bandara]
4 Budabukkala
5 Rajaka (Chakali, Vannar)
6 Dasari (formerly engaged in Bikshatana i.e., Beggary)
7 Dommara
8 Gangiredlavaru
9 Jangam (whose traditional occupation is begging)
10 Jogi
11 Katipapala
12 *[Korcha]
13 Lambada or Banjara in Telangana area (deleted and included in ST list vide. G.O.Ms.No.149, SW, Dt.03.05.1978)
14 Medari or Mahendra
15 Mondivaru, Mondibanda, Banda
16 Nayi-Brahmin/Nayee-Brahmin (Mangali), Mangala and Bhajantri
17 Nakkala (deleted vide. G.O.Ms.No.21, BCW (C2) Dept., Dt.20.06.2011, since it is included in the list of
Scheduled Tribes at Sl.No.34 vide. Scheduled Castes and Scheduled Tribes Order (Amendment) Act,
2002 (Central Act No.10 of 2003)
18 Vamsha Raj / Pitchiguntla
19 Pamula
20 Pardhi (Nirshikari)
21 Pambala



22 Peddammavandlu, Devaravandlu, Yellammavandlu, Mutyalammavandlu, Dammali / Dammala / Dammula / Damala
23 Veeramushti (Nettikotala), Veerabhadreeya
24 Valmiki Boya (Boya, Bedar, Kirataka, Nishadi, Yellapi, Pedda Boya), Talayari, Chunduvallu (Yellapi and Yellapu are one and the same as clarified vide. G.O.Ms.No.61, BCW (M1) Dept., Dt.05.12.1996)
25 Yerukalas in Telangana area (deleted and included at Sl.No.31 in the list of STs)
26 Gudala
27 Kanjara – Bhatta
28 *[Kalinga]
29 Kepmare or Reddika
30 Mondepatta
31 Nokkar
32 Pariki Muggula
33 Yata
34 Chopemari
35 Kaikadi
36 Joshinandiwalas
37 Odde (Oddilu, Vaddi, Vaddelu), Vaddera, Vaddabhovi, Vadiyaraj, Waddera
38 Mandula
39 Mehtar (Muslim)
40 Kunapuli
41 Patra
42 *[Kurakula]
43 *[Pondara]
44 *[Samanthula /Samantha/ Sountia / Sauntia]
45 Pala-Ekari, Ekila, Vyakula, Ekiri, Nayanivaru, Palegaru, Tolagari, Kavali (area confined to Hyderabad and Rangareddy Districts only)
46 Rajannala, Rajannalu (area confined to Karimnagar, Warangal, Nizamabad and Adilabad Districts only)
47 Bukka Ayyavars
48 Gotrala
49 Kasikapadi / Kasikapudi (area confined to Hyderabad, Rangareddy, Nizamabad, Mahaboobnagar and
Adilabad Districts only)
50 Siddula
51 Sikligar/ Saikalgar
52 Poosala (included vide. G.O.Ms.No.16, BCW(C2) Dept., Dt.19.02.2009 by deleting from Sl.No.24 under Group-D)
53 *[Aasadula / Asadula]
54 *[Keuta / Kevuto / Keviti]
55 Orphan and Destitute Children who have lost their parents before reaching the age of ten and are destitute; and who have nobody else to take care of them either by law or custom; and also who are admitted into any of   the schools or orphanages run by the Government or recognised by the Government.




1 *[Achukatlavandlu]

GROUP-B (Vocational Groups)

2 Aryakshatriya, Chittari, Giniyar, Chitrakara, Nakhas
3 Devanga
4 Goud [Ediga, Gouda (Gamalla), Kalalee, Gounda, [*Settibalija of Visakhapatnam, East Godavari,
West Godavari and Krishna  districts] and Srisayana (Segidi)
5 Dudekula, Laddaf, Pinjari or Noorbash
6 Gandla, Telikula, Devathilakula
7 Jandra
8 Kummara or Kulala, Salivahana
9 Karikalabhakthulu, Kaikolan or Kaikala (Sengundam or Sengunther)
10 Karnabhakthulu
11 Kuruba or Kuruma
12 *[Nagavaddilu]
13 Neelakanthi
14 Patkar (Khatri)
15 Perika (Perika Balija, Puragiri kshatriya)
16 Nessi or Kurni
17 Padmasali (Sali, Salivan, Pattusali, Senapathulu, Thogata Sali)
18 Srisayana (Segidi) (deleted vide. G.O.Ms.No.63, BCW  (M1) Dept., Dt.11.12.1996 and  added to
Sl.No.4 of Group-B)
19 Swakulasali
20 Thogata, Thogati or Thogataveerakshatriya
21  Viswabrahmin  (Ausula,  Kamsali,  Kammari,  Kanchari,  Vadla  or  Vadra  or  Vadrangi  and  Silpis), Viswakarma
22 *[Kunchiti / Vakkaliga / Vakkaligara / Kunchitiga]
23 Lodh/ Lodhi/ Lodha (area confined to Hyderabad, Rangareddy, Khammam and Adilabad Districts only)
24 Bondili
25 Are Marathi, Maratha (Non-Brahmins), Arakalies and Surabhi Natakalavallu



26 Neeli (included vide. G.O.Ms.No. 43, BCW (C2) Dept., Dt.07.08.2008 by deleting from Group D at
Sl.No.22)
27 Budubunjala / Bhunjwa / Bhadbhunja (area confined to Hyderabad and Rangareddy Districts only)
28 *[Gudia / Gudiya]

GROUP-C (Harijan Converts)

1 Scheduled Castes converts to Christianity and their progeny




1 *[Agaru]
2 Arekatika, Katika, Are-Suryavamshi
3 *[Atagara]
4 Bhatraju
5 Chippolu (Mera)
6 *[Gavara]
7 *[Godaba]
8 Hatkar
9 *[Jakkala]
10 Jingar
11 *[Kandra]
12 Koshti
13 Kachi
14 Surya Balija (Kalavanthula), Ganika
15 Krishnabalija (Dasari, Bukka)
16 *[Koppulavelamas]
17 Mathura
18 Mali (Bare, Barai, Marar and Tamboli)
19 Mudiraj, Mutrasi, Tenugollu
20 Munnurukapu
21 *[Nagavasam (Nagavamsa)]

GROUP-D (Other Classes)

22 Nelli (deleted vide. G.O.Ms.No.43, BCW(C2) Dept., Dt.07.08.2008 and added at Sl.No.26 in Group 'B')
23 *[Polinati Velamas of Srikakulam and Visakhapatnam districts]
24 Poosala caste (deleted vide. G.O.Ms.No.16, BCW(C2) Dept., Dt.19.02.2009 and included at S.No.52 under Group-A)
25 Passi
26 Rangarez or Bhavasara Kshatriya
27 Sadhuchetty
28 Satani (Chattadasrivaishnava)
29 Tammali (Non-Brahmins) (Shudra caste) whose traditional occupation is playing musical instruments, vending of flowers and giving assistance in temple service but not Shivarchakars
30 *[Turupukapus or Gajulakapus]
31 Uppara or Sagara
32 Vanjara (Vanjari)
33 Yadava (Golla)
34 Are, Arevallu and Arollu
35 *[Sadara / Sadaru]
36 *[Arava]
37 Ayyaraka (area confined to Khammam and Warangal Districts only)
38 Nagaralu (area confined to Hyderabad and Rangareddy Districts only)
39 Aghamudian, Aghamudiar, Agamudivellalar and Agamudimudaliar (including Thuluva Vellalas) (area confined to Hyderabad and Rangareddy Districts only)
40 *[Beri Vysya / Beri Chetty]
41 *[Atirasa]
42 Sondi / Sundi
43 Varala
44 Sistakaranam
45 Lakkamarikapu
46 Veerashaiva Lingayat / Lingabalija
47 Kurmi



GROUP-E
(Socially  and Educationally Backward  Classes of Muslims)
(Subject to outcome  of Civil Appeal No(s).2628-2637/2010 etc., pending  before the Hon'ble
Supreme Court of India)

1 Achchukattalavandlu, Singali, Singamvallu, Achchupanivallu, Achchukattuvaru, Achukatlavandlu
2 Attar Saibulu, Attarollu
3 Dhobi Muslim/ Muslim Dhobi/ Dhobi Musalman, Turka Chakla or Turka Sakala, Turaka Chakali, Tulukka
Vannan, Tsakalas, Sakalas or Chakalas, Muslim Rajakas
4 Faqir, Fhakir Budbudki, Ghanti Fhakir, Ghanta Fhakirlu, Turaka Budbudki, Darvesh, Fakeer
5 Garadi Muslim, Garadi Saibulu, Pamulavallu, Kani-Kattuvallu, Garadollu, Garadiga
6 Gosangi Muslim, Phakeer Sayebulu
7 Guddi Eluguvallu, Elugu Bantuvallu, Musalman Keelu Gurralavallu
8 Hajam, Nai, Nai Muslim, Navid
9 Labbi, Labbai, Labbon, Labba
10 Pakeerla, Borewale, Deera Phakirlu, Bonthala
11 Qureshi, Kureshi/ Khureshi, Khasab, Marati Khasab, Muslim Katika, Khatik Muslim
12 Shaik/ Sheikh
13 Siddi, Yaba, Habshi, Jasi
14 Turaka Kasha, Kakkukotte Zinka Saibulu, Chakkitakanevale, Terugadu Gontalavaru, Thirugatigantla, Rollaku Kakku Kottevaru, Pattar Phodulu, Chakketakare, Thuraka Kasha

* omitted vide G.O Ms.No.3, BCW(OP) Dept., Dated:14.08.2014

N.B.: 1. The above list is for information and subject to confirmation with reference to G.O.Ms.No. 58, SW(J) Department, dated 12.05.1997 and time to time orders.
2. On account of any reason whatsoever in case of any doubt/ dispute arising in the matter of community status (SC/ST/BC/OC) of any candidate, subject to satisfaction with regard to relevant rules and regulations in force the decision of the Commission shall be final in all such cases.

Follow by Email

Popular Posts